Termékismertető: Fűszerek

Széles választék a világ csodás fűszereiből


A legfrissebb és legjobb minőségű fűszerek változatos választékát kínáljunk a hétköznapi és egzotikus kulináris igényeknek egyaránt. Szárított bors, chili és tengeri só választékunk mellett rengetegféle színt és ízt kínálunk a Közel-Keletről, Afrikából, Ázsiából és még azon is túlról.

Kiemelt ajánlatok



Citrom koriander - az ősi ajlzószer

A citrom - vagy "indiai" - koriandermagok szintén a Coriandrum sativum a zellerfélék családjába tartozik, de halvány sárga színükkel, hosszúkás, ovális alakjukkal különböznek a hagyományos európai fajtáktól. Ez fűszeresebb, virágos, gyümölcsös változat a citrom, a lime és a széna illatára jellemző erősebb ízprofiljával, markánsabb citrus és diós jegyeivel könnyedén megkülönböztethetőek társaiktól.

Az indiai konyhák egyik alapfűszere, számos nevezetes fűszerkeverék (pl. a currypor, a garam masala) alapját képezi. A Közel-Keleten a Baharat arab fűszer keverékegyik fő alkotója, de használják kolbászokhoz, pörköltekhez és zöldségételekhez is. Észak-Afrikában a Harissa, a Ras el Hanout és a Tabil fűszer keverékekben található. Az Egyesült Államokban gyakran használják a pácolásban.



Citromos korianderes sárgarépa leves


Hozzávalók: • 1 tk. olívaolaj • 1 fej vöröshagyma (aprítva) • 50 dkg zsenge sárgarépa (aprítva) • 1 tk. citromos koriander mag • 1,2 l zöldség alaplé • 1 nagy csokor friss koriander • tengeri só • fekete bors

Elkészítés: Hevítsük fel az olajat egy mélyebb edényben, adjuk hozzá a hagymát és a répát. Pirítsuk 3-4 percig, amíg el nem kezd puhulni. Keverjük hozzá a citromos koriandert és a fűszereket, főzzük további 1 percig. Öntsük hozzá a zöldséglevet, forraljuk fel, és főzzük addig, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Botmixerrel/turmixgépben elegyítsük, amíg krémes nem lesz az állaga. Szórjuk meg friss korianderrel és tálaljuk.

Zöld kardamom

A zöld kardamom (Elettaria kardamomum) világ harmadik legdrágább fűszere a sáfrány és a vanília után. Őshazája Elő-India délnyugati partvidéke, a Malabár-part környéke és Srí-Lanka, de napjainkra már Délkelet-Ázsia számos trópusi éghajlatú vidékén és Dél-Amerikában, különösen Guatemalában is termesztik.


Az 1-2 centi hosszúságú halványzöld tokocska, amely sötétbarna magvakat tartalmaz, a növény sárgás-lilás virágaiból fejlőik, majd egész évben folyamatosan érik.


A zöld kardamomt Észak-Afrikában a vendégváró kávé ízesítéséhez használják, Egyiptomban töltött káposztát, belsőségeket, baromfi- és bivaly-pörköltet fűszereznek vele. Jemenben, Etiópiában és Szomáliában zöld kardamomtól illatoznak a teák. Közel-Keleten az édességek és sütemények elengedhetetlen fűszere. A skandináv konyha főként édességekhez, kalácsokhoz, mézeskalácshoz, húsokhoz használja, szeszes italok, aperitifek és keserûk alkotóeleme. Indiában curryk, masalák alapköve, a tejes chai tea fontos fűszere, tejes édességek kiegészítője, de gyakran haználják az észak-indiai konyha gazdag, sós-fűszeres szószaihoz is.


Tanács: A legjobb egészben kardamommagot vásárolni, az őrlemény ugyanis gyorsan elveszíti aromáját. Használat előtt érdemes száraz serpenyőben megpirítani, így sokkal jobban kiadja az ízeit.

Fekete kardamom

A fekete kardamom nem a zöld kardamom másik változata, hanem egy másik rokon növény, az Amomum subulatum termése. A rostos héjú hüvely sötétbarna magvakat tartalmaz, külső héja barna színű, mérete nagyobb a zöld kardamomnál. Főleg a Himalájában termesztik.

A fekete kardamom ízvilága egészen egyedi. Tűz felett füstölik, ettől kapja különleges füstös-földszerű és erősen gyantás aromáját.

Elsősorban húsételek szószaihoz vagy pácaihoz használják, de levesek, raguk, pörköltek, curryk ízesítésére is kiváló.

Cassia

A Cassia fahéj, Cinnamomum cassia vagy más néven Kínai fahéj, a legősibb fűszerek egyike, Assam vidékéről és Burma északi területeiről származik.

A cassia és a ceyloni fahéj (Cinnamomum zeylanicum) közeli rokonok, mégis egyértelműen megkülönböztethetőek egymástól. A cassia kérge vastagabb, durvább, keményebb és sötétebb, mint a ceyloni fahéjé. Kumarin tartalma a Ceyloni fahéjnak több mint tízszerese: 7%!

A cassia-fahéj illóolaj tartalma, illata intenzívebb, mint a többié, aromája szinte csípősen kesernyés, fanyar, ezért sokkal inkább illik sós, mint édes ételekhez.

Rómaikömény / Cumin

Cuminum cyminum A köményt leginkább a keleti konyhaművészetben (kuszkusz, tajinek) és a mediterrán országokban használják. A frissen őrölt kömény nagyon aromás, és ha nem ovatosan adagolják, markáns jelenléte mindent ural. Alkalmazása nagyon változatos: sajt, hal, baromfi, sertés, kolbász és savanyú káposzta, zöldség, gyümölcs kompótokban, sütemények és kenyér. Ez egy fontos eleme a currynek.

Ánizsmag

Pimpinella anisum, édes és aromás ízű eredetileg a mediterránból. Likőrhöz, regionális és etnikai konyha használja, édességekben, pl. görög dolmaban, brit ánizs golyóban, német Pfeffernusseban és springerleben, vagy mexikói forró csokihoz. Nyugtató és emésztés javító hatású.

Csillagánizs

Illicium vercum Fűszeres, aromadús illata csípősen édes, édesgyökeres ízt rejt. Sós és édes ételekhez egyaránt használják, főleg kinai, vietnami és indiai konyhában. Nyugaton húsételehez és bologniai mártáshoz.

Édeskömény / Fennel

Ismerheted ánizskapor és fennel néven is. Nem csak a konyhában, hanem a népi gyógyászatban is kedvelt. A Mediterráneumból származó fűszernövény termése csípős és kissé édeskés ízű, magján kívül a termése (sőt gyökere, szára és levele) is tartalmaz illóolajat.

Vad édeskömény

Foeniculum vulgare, mag egy mediterrán sárga virágból, intenzív aromás, ánizsos ízű. Halhoz és szószokhoz kiváló, fontos fűszer a dél ázsiai és közép-keleti konyhában.

Fahéj / Cannelle de Ceylon

Cinnamomum zelanicum A laurissilva erdőkben élő fahéjfa szárított kérgéből készül. A cejloni esős évszak alatt gyűjtik be, májustól októberig. A kérget 30 cm-es hosszú darabokban a napon szárítják, majd feltekerik és aprítják. A jellegzetes fűszeres, édes íz a növény olajából jön. Használata: csoki, pite, fánk, forrócsoki, likőr, tea. Közel-Keleten csirkéhez, bárányhoz használják. Levesekben, saványúsághoz és nyersen is ehető.

Koriander

A koriander, Coriandrum sativum, a zellerfélék családjába tartozó növényfaj. Ősidők óta használt füszer, mely a Földközi-tenger vidékéről származik. Az európai (más néven marokkói) fajtának a magja világosbarna színű és kerek, édeskés, virágos, gyümölcsös illattal, borsos, enyhén csípős jegyekkel, hátul egy enyhe narancshéjra emlékeztető utóízzel.

A konyhában nagyon jól társítható vörös húsokhoz, baromfihoz, halakhoz és zöldségekhez. Aromatikus jegyei miatt remekül illik felvágottakhoz, de akár süteményekhez is. Vadhúsok marinádjaihoz elengedhetetlen. Remek ízesítője salátáknak, zöldséges fogásoknak, de desszertek készítéséhez is használható. 

Sárga mustármag

Sinapis hirta Indiai konyhában kétezer éve használják, a franciák kétszáz éve.

Fekete mustármag

Brassica nigra Kisebb mint a sárga, több ezer éve dél mediterrán fűszer. Diós íze indiai vajban (ghee-ben) pirítva jön ki igazán. A közép-európai házi patikaban mézzel a köhögés ellenszere. Csak megrendelés esetén elérhető.

Szegfűszeg

Syzygium aromaticum Ez a kellemes illatú, erős, és átható ízű fűszer nagyszerű fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatású, így kiváló emésztési problémák kezelésére, valamint az étvágy fokozására. Szára vörösesbarnás színű.

Tonkabab

Dipteryx odorata Intenzíven aromadús fűszer, kissé égett zamattal, melyben megbújnak az édes somkóró, karamell, mandula és mokka ízei is. Gyakran használják créme brulée-hez, parfékhoz, puszedlikhez és cseresznyés desszertekhez. Ajánlott továbbá vöröskáposztához, krumplipüréhez, tökleveshez és kagylóhoz. Általában tejben áztatják, vagy reszelik.

Az alábbiak fűszerek is elérhetőek megrendelés esetén:

Borókabogyó

Édesgyökér

Görögszéna

Szerecsendió

Szerecsendió virág